κοκκινο

Το βιβλίο ενέπνευσε τα παιδιά. Έγιναν δημοσιογράφοι, σχολιαστές ενός παγκοσμίου φαινομένου ,της παγκοσμιοποίησης, αλλά και καλλιτέχνες. Ιδού τα έργα τους:

IMG 1946

IMG 1947

Πως ένα κόκκινο γιλέκο έκανε το γύρο του κόσμου( ΚΟΡΝ ΒΟΛΦΓΚΑΝΓΚ )

Δημ. Καλησπέρα κ. Αντράμε!

Αντ. Καλησπέρα και σε εσάς?

Δημ. Πριν λίγες μέρες είδαμε, ότι σε μια παραλία της Τενερίφης κάποιοι μετανάστες προσπαθούσαν να σώσουν τις ζωές τους από πνιγμό. Και εάν προσέξαμε καλά ήσασταν και εσείς μέσα σε αυτούς τους μετανάστες.

Αντ. Μάλιστα?. Βρισκόμουν και εγώ εκεί!

Δημ. Από πού ήρθατε;

Αντ. Εμείς φύγαμε από το Μπαγκλαντές για τα Κανάρια νησιά, αλλά μετά από άτυχα περιστατικά καταλήξαμε εδώ.

Δημ. Μάλιστα. Το ταξίδι σας ήτανε καλό;

Αντ. Σε καμία περίπτωση ένα μακρύ ταξίδι, σε μία μικρή βαρκούλα και 50-60 μετανάστες μέσα μπορούσε να είναι ικανοποιητικό. Γενικά το βασικό μας μειονέκτημα ήταν ότι μας έλλειπαν τα απαραίτητα.

Δημ. Απαραίτητα εννοούμε πολλά, μπορείτε να γίνετε λίγο πιο σαφής;

Αντ. Στο ταξίδι μας έλειπε το νερό, μας έδιναν 1 φορά την ημέρα, φαγητό τρώγαμε ότι είχαμε πάρει από τα σπίτια μας και η άνεση δεν μπορούσε ούτε τα πόδια μας να σηκώσουμε.

Δημ. Εφόσον λέτε ότι σας έλειπαν αρκετά πράγματα, πόσα πληρώσατε;

Αντ. Προσωπικά πλήρωσα 350?, ενώ το κανονικό εισιτήριο ήταν 600-700?.

Δημ. Τα λεφτά είναι πολλά, άρα γιατί δεν σας πήγαν στα Κανάρια νησιά όπου ήταν ο τελικός προσδιορισμός;

Αντ. Όταν βρισκόμουν στην μέση του ωκεανού η βενζίνη της βαρκούλας τελείωσε. Επίσης ο καπετάνιος από ότι φαινόταν δεν ήξερε που ακριβώς να πάει. Ο Θεός μας βοήθησε και βρεθήκαμε έστω και εδώ.

Δημ. Το ταξίδι σας σε γενικές γραμμές ήταν άθλιο, αλλά τώρα που ήρθατε εδώ τι σκέφτεστε να κάνετε;

Αντ. Αρχικά σκέφτηκα να περιμένω τις άδειες μου έτσι ώστε να συνεχίσω και να φτάσω στην Γερμανία. Αλλά μετά θυμήθηκα ότι δε έχω καθόλου λεφτά πάνω μου, οπότε θα δουλέψω πρώτα εδώ και μετά θα φύγω.

Δημ. Στην τηλεόραση έχουν ακουστεί πολλά για εσάς, όπως ότι είστε δολοφόνοι και κλέφτες. Άρα οι άνθρωποι σας φοβούνται. Πιστεύετε θα βρείτε εύκολα δουλεία ;

Αντ. Το γνωρίζω καλά αυτό. Αλλά η πλειοψηφία από τους μετανάστες είναι καλοί και φτωχοί άνθρωποι που αναζητούν το καλύτερο για αυτούς και τα παιδιά τους. Όσοι πολίτες μας ακούνε θα τους παρακαλούσα να ανοίξουν τις πόρτες τους και να μας καλοδεχτούν.

Δημ. Σας ευχαριστούμε πολύ που ήρθατε και ελπίζουμε μέσα από τη καρδιά μας να σας βοηθήσουμε πολύ. Για τους τηλεθεατές μας σας ευχόμαστε καλό μεσημέρι και για περισσότερες πληροφορίες στο:

www.ola-gia-tous-dimosiografous.gr