Άγρια παιχνίδια, Μαρούλα Κλιάφα

αγρια παιχνιδια

Σε μια επαρχιακή πόλη, ένας δεκαπεντάχρονος έφηβος, άριστος μαθητής, από εύπορη οικογένεια, με πολλούς φίλους, ανοίγει το παράθυρο του σχολείου και πέφτει στο κενό. Γιατί;

Όταν αναφέραμε τον τίτλο του βιβλίου και την υπόθεσή του στους μαθητές της Λέσχης, αμέσως αγόρασαν το βιβλίο και το διάβασαν. Τέτοιες υποθέσεις κεντρίζουν το ενδιαφέρον τους?.

Γρήγορα ήρθαν με εντυπώσεις κοινές?.

Όλοι παρατήρησαν ότι το θέμα της ενδοσχολικής βίας ,σωματικής και ψυχολογικής, θίγεται με τρόπο που δεν ενοχλεί, διακριτικά.

Είπαν επίσης ότι τους άρεσε που το βιβλίο δείχνει ότι η ζωή των εφήβων δεν είναι έτσι όπως φαίνεται. Όλοι πιστεύουν ότι η ζωή τους είναι εύκολη, όλο διασκέδαση και φλερτ και λίγο διάβασμα. Στο βιβλίο όμως φαίνεται ξεκάθαρα ότι στους έφηβους κυριαρχεί η σωματική και ψυχολογική βία, ο καταναγκασμός, ο φόβος της απόρριψης και το άγχος για το μέλλον.