Το 1ο Γυμνάσιο Κω πήρε το 1ο βραβείο στο διαγωνισμό που οργάνωσε η Επιτροπή Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων του Δικηγορικού Συλλόγου Ρόδου με τίτλο: «ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ» .

Ο διαγωνισμός απευθυνόταν σε μαθητές Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Διεύθυνσης Δωδεκανήσου και σκοπός του διαγωνισμού ήταν η ευαισθητοποίηση της κοινωνίας και των τοπικών φορέων στο ζήτημα Α.Μ.Ε.Α. και η καλλιέργεια του σεβασμού στα δικαιώματα των ατόμων με ειδικές ανάγκες.

Το βίντεο, που διακρίθηκε, είναι έργο ομάδας μαθητών της Γ' Γυμνασίου. Τη δημιουργική ομάδα αποτελούσαν οι μαθητές: Κων/νος Ζιάννης (σενάριο -σκηνοθεσία), Χάρης Αυγουλλάς (πρωταγωνιστής), Σταμάτης Χατζηπέτρος (πρωτότυπη μουσική) . Στο βίντεο συμμετείχαν ως κομπάρσοι οι μαθητές: Μάριος Αυγουλλάς, Εύα Αλευροφά, Αγάπη Δεληγιάννη, Παναγιώτης Δικταπανίδης, Δημήτρης Τσολάκης, Σοφία Χατζηδημήτρη και Σταμάτης Γαμβρέλλης.

Το βίντεο εδώ.