Είναι πια ανάμνηση η εκδρομή μας στη Ρόδο? μια ανάμνηση όμορφη!

Ας την αποτυπώσουμε λοιπόν!

Ένας χρόνος εκπαιδευτικά προγράμματα, μερικές μέρες η διοργάνωση (δηλώσεις, προγράμματα?)

Τελευταία μέρα στο σχολείο, πριν την αναχώρηση? Καμία διάθεση για μάθημα.Το μυαλό τους στις λεπτομέρειες ,τι ώρα θα ξυπνήσουμε, τι ώρα θα βρεθούμε, τι θα φορέσουμε?.

Πόση ζωντάνια, πόση χαρά μπορούν να σου δώσουν αυτά τα παιδιά με αυτές τις ατελείωτες ερωτήσεις τους?.

Η φωτογραφία τους με τα μπλουζάκια της εκδρομής τους στην αυλή του σχολείου, την προηγούμενη της αναχώρησης.

Και ξημερώματα ραντεβού στο λιμάνι?Φεύγουμε! Το πλοίο για Ρόδο δέχεται στην αγκαλιά του τα παιδιά μας? Και γεμίζει όλο το πλοίο φωνές, γέλια και αρχίζουν οι φωτογραφίες και τα παιχνίδια στα σαλόνια του πλοίου.

Ο πρώτος μας σταθμός στη Σύμη!!!

Αποχαιρετώντας τη Σύμη?

Φτάσαμε στη Ρόδο!

Η πρώτη επίσκεψη μας ,στο Μουσικό Σχολείο της Ρόδου. Τα Μουσικά Σχήματα του Σχολείου έπαιξαν για εμάς όμορφες μουσικές!!!

Επόμενη ημέρα και η περιήγησή μας ξεκινάει με μία στάση στα Λουτρά της Καλλιθέας!

Συνεχίζουμε για την Καστροπολιτεία της Λίνδου! Ανηφορίζουμε, χωρίς γαϊδουράκια και φτάνουμε στον Παρθενώνα της Λίνδου. Θέα απίστευτη, μεγαλείο δημιουργίας!

Το απόγευμα της ίδιας μέρας, χωριστήκαμε σε δύο ομάδες. Κάποιοι επισκεφθήκαμε το Πανεπιστήμιο Αιγαίου. Εκεί παρακολουθήσαμε ένα εργαστήριο Φιλοσοφίας! Οι μαθητές μας έγιναν μικροί φιλόσοφοι?.και οι ώριμες σκέψεις τους εντυπωσίασαν την καθηγήτρια.

Οι υπόλοιποι παρακολούθησαν πειράματα στο ΕΚΦΕ της Ρόδου.

Τελευταία μέρα και ξεκινάμε την επίσκεψη στην Παλιά Πόλη?. Και φυσικά πριν να ξεκινήσουμε η καθιερωμένη σέλφι (στο ίδιο σημείο με την περσινή, πόσο πολύ μεγάλωσαν!!! )

Το πρόγραμμα στην Παλιά Πόλη περιελάμβανε ξενάγηση στο Τζαμί, στην Εβραϊκή Συναγωγή και στον ναό του Αγίου Φανουρίου.

Η εκδρομή μας έφτασε στο τέλος της? Κουρασμένοι, αλλά γεμάτοι από εικόνες, όμορφες στιγμές και μνήμες παίρνουμε το πλοίο της επιστροφής!

Περασμένα ναι, ξεχασμένα όχι!!!

Αγαπημένοι μας τελειόφοιτοι ελπίζουμε κι ευχόμαστε όταν αναπολείτε αυτές τις στιγμές, η ανάμνησή τους να είναι πάντα γλυκιά!!!

Ο αρχηγός της εκδρομής,

Βλάχος Δημήτρης