Επόμενο βιβλίο το

ΙΜΑΡΕΤ 1 - ΟΙ ΔΥΟ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΙΣΜΑΗΛ του Γιάννη Καλπούζου

IMARET

Το βιβλίο διαδραματίζεται στην τουρκοκρατούμενη Άρτα του 1854 έως το 1875.Αφορά στην αληθινή φιλία δύο παιδιών, ενός ελληνόπουλου κι ενός τουρκόπουλου, του Λιόντου και του Νετζίπ η οποία ξεκινάει από την γέννησή τους. Ο ισχυρός δεσμός των δύο παιδιών ξεκινά από τις πρώτες στιγμές της γέννησής τους.

Τα παιδιά διάβασαν την ιστορία των δύο φίλων και τους άρεσε ιδιαίτερα ότι αν και ανήκουν σε διαφορετικούς κόσμους, δεν ενδιαφέρονται για τις διαφορές τους και είναι πάντα μαζί. Μαζί στα παιχνίδια ,στο Αλληλοδιδακτικό σχολείο, στην εκκλησία, στο τζαμί. Πάντα δίπλα τους ο παππούς Ισμαήλ. Αυτός με τις συζητήσεις που έκανε μαζί τους, τους έμαθε να σέβονται την διαφορετική τους θρησκεία, τα διαφορετικά τους έθιμα.

Αυτό ήταν που περισσότερο τόνισαν είναι ότι δεν είδαν ποτέ ο ένας τον άλλο σαν εχθρό. Αντίθετα μεγάλωναν δείχνοντας σεβασμό ο ένας στον άλλο. Διαπίστωσαν ότι ο θρησκευτικός και ο εθνικιστικός φανατισμός υπάρχει παντού και προκαλεί κακό.

Όλοι συμφώνησαν ότι είναι ένα βιβλίο που πρέπει να διαβαστεί ιδιαίτερα στην εποχή μας που επικρατεί ο ρατσισμός και η ξενοφοβία. Μας μαθαίνει ,είπαν,ότι δεν πρέπει να βλέπουμε τις διαφορές μας με τους άλλους, αλλά μόνο τα κοινά μας σημεία .

Όταν ο κ. Καλπούζος επισκέφτηκε την Κω τον συναντήσαμε με ομάδα μαθητών της Λέσχης. Τα παιδιά μίλησαν μαζί του ,του μετέφεραν τις εντυπώσεις τους για το Ιμαρέτ και του διατύπωσαν μια απορία τους. Τον ρώτησαν πώς ο παππούς Ισμαήλ κατόρθωνε να ισορροπήσει ανάμεσα σε ορθόδοξους και μουσουλμάνους. Αυτός τους απάντησε ότι η σοφία του ήταν αυτή που τον βοηθούσε πάντα να ξεπερνά τις διαφορές και να δίνει λύσεις.

Από τη συνάντηση με τον συγγραφέα

KALPOYZOS