Επόμενο βιβλίο μας, Ικμπάλ

ikbal

Στο πρόσωπο του Ικμπάλ βρήκαν ένα ονειροπόλο παιδί, ασυμβίβαστο, τολμηρό. Τους λύπησε το γεγονός ότι στο τέλος, αυτοί που πολεμούσε ήταν πολύ πιο δυνατοί απ? αυτόν.

Πολλές μαθήτριες ταυτίστηκαν με την Φατίμα, η οποία αφηγείται την ιστορία.
Η Φατίμα ήταν υπομονετική, φοβισμένη και αν δεν ήταν ο Ικμπάλ θα βρισκόταν ακόμη στο εργαστήριο των χαλιών. Σίγουρα δεν εκπροσωπεί τους ήρωες.

Όλοι όμως οι μαθητές συμπάθησαν την Μαρία,την οποία θεωρούσαν βουβή στην αρχή, γιατί δε μιλάει ποτέ. Τελικά όμως αποδεικνύεται ότι όχι μόνο ξέρει να μιλάει, αλλά και να γράφει. Διαβάζει τις προκηρύξεις που της δίνει ο Ικμπάλ και μαθαίνει στα παιδιά να γράφουν και να διαβάζουν. Μένει ως το τέλος με τον Ικμπάλ και τους ακτιβιστές του Απελευθερωτικού Μετώπου κι είναι αυτή που κάνει γνωστό τον θάνατο του Ικμπάλ.

Τους εντυπωσίασε η σχέση όλων των παιδιών μεταξύ τους στο εργαστήριο χαλιών του Χουσεΐν.

Τι μας άρεσε από το βιβλίο ;

Στην ομάδα μας άρεσαν πολλά σημεία. Ένα από αυτά ήταν το θάρρος που έδειχνε ο Ικμπάλ μέσα σε όλο αυτό το φοβερό μέρος - φυλακή. Μας άρεσε επίσης το ότι κόβει με το ψαλίδι ένα από τα καλύτερα χαλιά, γνωρίζοντας τις συνέπειες, δείχνει ότι δεν φοβάται κανένα το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι η διεκδίκηση της ελευθερίας του, όπως επίσης και της ελευθερίας των παιδιών που ζουν κάτω από άθλιες συνθήκες , την ώρα που έπρεπε να είναι στο σχολείο και να απολαμβάνουν τα δικαιώματα των μικρών παιδιών.

Θέματα που θίγονται στο βιβλίο

·       Η παιδική εργασία

·       Η κακοποίηση ανήλικων παιδιών

·       Η εξαγόραση της ελευθερίας των ανθρώπων