Επόμενο βιβλίο, Με λένε Μαλάλα: ένα κορίτσι που απαιτεί να μορφώνεται, να πηγαίνει σχολείο, να είναι ελεύθερη. Πυροβολείται , επιζεί και μιλάει για την ελευθερία αλλά και τα δικαιώματα των ανθρώπων στην εκπαίδευση.

malala

Τα παιδιά παρατήρησαν ότι η Μαλάλα έχει από μικρή δίπλα της τον πατέρα της που είναι ) εκπαιδευτικός,ιδιοκτήτης σχολείου στο Σουάτ και διευθυντής μιας σειράς σχολείων στην ίδια περιοχή. Τους άρεσε ότι τη στήριξε και την καθοδήγησε στη μέχρι σήμερα πορεία της και εξακολουθεί να είναι η σκιά της.

Εντυπωσιάστηκαν από την Μαλάλα.Την χαρακτήρισαν ατρόμητη. Ακόμη και όταν οι Ταλιμπάν την προειδοποιούν, δεν σταματάει.

Διαβάζοντας το βιβλίο ευχαριστήθηκαν ιδιαίτερα με την γραφή, την απλότητα του λόγου, αλλά και την ειλικρίνεια στην καταγραφή των γεγονότων. Ένιωσαν ότι οι σκέψεις της Μαλάλα είναι σαν τις δικές τους. Ταυτίστηκαν μαζί της.